Size bir telefon kadar yakınız
444 28 46

Klima Dış Ünite Montajı – Klima Montaj Servisi

02.12.2020
3 görüntülenme
Klima Dış Ünite Montajı – Klima Montaj Servisi

Klima dış ünite montajı yaşam alanlarınızda bulunan klimalarınızın montajını profesyonel olarak yapar. Evlerimizde veya yaşam alanlarımızda kullandığımız klimalar, beyaz eşya ürünleri arasında en çok tercih edilen ürünler arasına girmeyi başarmıştır. Klimalar iç ve dış ünite olmak üzere iki bölmeden oluşmaktadır. Asıl görevi göre iç ünite gibi düşünülse de dış ünitelerin çalışma görevi de oldukça fazladır. Klimaların tür ve çeşidine göre dış üniteleri de değişkenlik göstermektedir. Bir klimanın kurulum esnasında gösterilen hassasiyetin aynısı dış ünite için de uygulanır. İç veya dış kısım montajında yapılan en ufak bir hata klima çalışma yapısının bozulmasına neden olur. Bu nedenle klima montaj, kurulum, yer değiştirme, takma sökme işlemlerinin hepsi mutlaka profesyonel klima dış ünite montajı veya iç ünite montajı servisleri tarafından yapılması gerekir.

Klima Dış Ünite Montajı Nasıl Yapılır?

Klima dış ünite montajı için en önemli konu enerji ve sinyal kablolarının bağlantıları eksiksiz yapılmalıdır. Dış hava koşullarına maruz kalan ünitelerin sağlıklı olarak çalışması için bağlantıların koruma altına alınması gerekir.

Klima dış ünite montajı için;

🔸 Bakır boru: İç ve dış ünite arasındaki gaz akışı bakır borular ile sağlanmaktadır. Klimanın BTU değerine göre, soğutucu gaz çeşidine göre bakır boru çapı ve boru kalınlığı değişebilmektedir. Genelde bakır borular 50 ve 30 m halinde satılmaktadır. Ekstra istenirse eğer 3-5 m’ lik düz bakır borular da bulunmaktadır.

🔸 Bakır boru izolasyonu: Bakır boruların özellikle de nem ve sıcaklık gibi dış etkenlerden korunması için izolasyon gerekmektedir. Bakır boru izolasyondan geçirilerek kullanılmaktadır. Bakır boru izolasyonları genelde 50 m’ lik rulolar halinde kullanılmaktadır.

🔸 Ara bağlantı kabloları: Klimaların iç ve dış üniteleri arasındaki elektriksel bağlantı ara bağlantı kabloları ile sağlanmaktadır. Bu kablolar hem çok tellidir hem de kolay bükülebilir. Genelde sarı-yeşil, mavi, kahverengi ve siyah renkte olur. Sarı-yeşil olan topraklama kablosudur.

🔸Drenaj hortumu: klima dış ünite montajı için önemli konulardan birisi de drenaj hortumları ve bağlantılarıdır. Soğutma sisteminde oluşan suyun dışarıya alınmasını sağlar. Değişik uzunluklarda olabilir. Genelde rulolar halindedir. Drenaj hortumlarının açılır olması gerekir. Aksi taktirde kırılabilir veya zedelenebilir.

🔸 Enerji kablosu: Klimaya enerji gelmesini sağlayan kablodur. Klima BTU değerine, kompresör gücüne bağlı olarak değişik kesinlerde olur.

🔸 Montaj kiti: klima dış ünite montajı için gerekli olan malzemelerin bir araya gelmesini sağlayan settir. Montajın daha pratik olması açısından tercih edilir. Montaj setleri bazı klimalarda kutusundan çıkabilir, bazı klimalarda ise ayrıca kullanılabilir.

🔸 Konsol: klima dış ünite montajı tabana ya da duvara monte edilirken kullanılan metal gereçtir. Konsollar farklı büyüklükte ve yapıda olabilir. Klimanın dış ünitesinin büyüklüğüne göre uygun boyutta ve şekilde konsol seçilmeli ve kullanılmalıdır.

🔸 Terminal ve makaronlar: Klimaya enerji girişi ile klima içinde enerji dağıtımı terminaller sayesinde olmaktadır. Klimanın özelliğine bağlı olarak farklı büyüklüklerde terminaller kullanılabilir.

klima montaj

Klima Dış Ünite Montajı

Klima Dış Ünite Montajı Teknikleri

Klima dış ünite montajı teknikleri firmalara göre değişkenlik göstermektedir. Seçilen montaj tekniği klimanın çalışma performansını etkilediği gibi bakım ve onarım durumlarında da müdahaleyi kolaylaştırması gerekir. Dış ünite montajının nereye ve nasıl yapılacağı klimanın iç ünitesinin montajına başlamadan karar verilmesi gerekir. İç ünite montajı tamamlandıktan sonra sıra dış ünite montajına gelir. Dış ünite zemine montaj edilecekse yerden en az 10 cm yukarıda bir kaide üzerine montajı yapılır. Bunun nedeni yağan yağmur, kar vb. sularının klimanın içerisine birikmesini engellemektir. Klima dış ünite montajı, askı setleriyle duvara monte edilecekse monte edilecek duvar üniteyi taşıyabilecek sağlamlıkta olmalı. Dış ünitenin duvara yerleşiminde duvar üzerinde seçilecek yer ünite titreşim ve gürültüsünü duvar üzerinde yayarak iç ortama aktarılmayacak bir yer olması gerekir.

Klima Montajı

Klima dış ünite montajı ücreti klimanın özelliğine, monte edilecek yere göre değişmektedir. Klima dış ünite montajı en az minimum bir ücretle ücretlendirilir. Minimum tutar tipi klimalar için geçerlidir. Salon tipi klimalar ve kaset tipi klimalarda ücret daha farklı olacaktır. Klima dış ünite montajı sırasında dış ünite dışarıya iç ünite içeriye takılır. Klima montajı sırasında ihtiyaç olan bakır borular da temin edilmesi gerekir. Eğer eski monte edildiği yerde gerekli bakır boru varsa yeni bakır boruya ihtiyaç duyulmaya bilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SERVİS ARA