Size bir telefon kadar yakınız
444 28 46

Klima Bakımı- Klima Servisleri

02.12.2020
856 görüntülenme
Klima Bakımı- Klima Servisleri

Kullanımının yoğunlaşması ile klima bakımı servisleri sektör olarak piyasadaki yerini almış durumdadır. Klima bakımı hem sağlık açısından hem de verim açısından önem taşımaktadır.

Yaşam alanlarımızda büyük rahatlık ve konfor sağlayan klimalar hayatımıza yerleşmiş ve önemli beyaz eşya ürünlerinden biri olmayı başarmıştır. Klima ürünler beyaz eşya kategorisinde yer alarak satışa sunulan kaliteli ve öncü firmalarda satışı oldukça yaygınlaşan ürünlerdir. Evlerde, arabalarda, otellerde ve birçok yaşam alanlarında klima sistemleri kullanılır.

İçindekiler

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima cihazların hem genel kontrolü hem de temizliğinin yapılması işlemine klima bakımı denir. Klima bakımı nasıl yapılır ve klima bakımı ne işe yarar gibi sorular kullanıcıların aklını karıştırmaktadır. Klima bakımı sadece temiz yapılmaz, cihazın ilerde oluşturacağı arıza durumları tespit edilir ya da mevcut arızaların tespiti de yapılır. Gerekirse arıza müdahalesi de bakım sırasında ek bir ücret ile yapılır. Klimalar yaz kış yani her mevsimde kullanıldığı için yılda iki kez bakımları yapılmalıdır.

Klima bakımı;

🔸 İç ve dış ünitelerin besleme gerilim ve akım ölçümleri.

🔸 Kontrol devresine ait alçak gerilim hattı voltaj ölçümleri.

🔸 Kompresörlerin şebekeden çektiği akım değerlerinin tespiti.

🔸 Dış ünitede çalışan tüm elektriksel devrelerin tamamı çalışır iken yapılan çalışma akımı kontrolleri.

🔸 Alçak basınç devresi basınç ölçümleri.

🔸 Yüksek basınç devresi basınç ölçümleri.

🔸 Evaporatör hava emiş filtrelerinin kontrol ve temizliği.

🔸 İç ünitelerin genel kontrolü.

🔸 Evaporatör ve kondenser yüzeylerinin basınçlı sıcak su yardımı ile temizliği.

🔸 Drenaj hatlarının kaçak, eğim ve temizlik kontrolleri, gerekli ise temizliği.

🔸 Yüksek gerilim girişlerinin kontrolü.

🔸 İç veya dış ünitelerde bulunan elektronik kartların kontrolü.

🔸 Oda termostat ayarlarının kontrolü, basit çalışma testinin yapılması.

🔸 Bakır boru hattı izolasyon kontrolleri, gerekli ise onarımı.

🔸Bakır boru hattı ezilme ve kaçak kontrolleri.

🔸 Tüm kablo soket ve klemens bağlantı uçlarının korozyon testi.

Klima bakımı çalışmalarında tüm bu işlemlerin hepsi sırasıyla yapılmaktadır. Klima bakımı yapılan klimalar daha sağlıklı ve düzgün performans gösterecektir. Çalışma verimi artacağından dolayı faturalarınızda da etkili olacaktır.

Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima Bakımları

Evde Klima Bakımı

Evde klima bakımı yapılamaz. Klima bakımı denilen işlem sadece yüzeysel temizleme işlemi değildir. Klimalar elektronik cihazlardır ve arıza durumunda veya bakım aşamasında profesyonel destek gereklidir. Kullanıcılar sadece yüzeysel temizlik ve filtre temizliği yapılabilir. Bunun dışında başka herhangi bir bakım ya da işlem yapılması asla önerilmez.

Klima Bakımı Önemi

Klima bakımı ilk olarak sağlık açısından önemlidir. Klima bakımı yapılmayan klimalar ortama saldığı hava kirli ve sağlıksız olacaktır. Bu nedenle birçok hastalıktan korunmak için klima bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Klima bakımı yapıldığı zaman kötü koku, polen ve bakteri oluşumu engellenmiş olur, temiz hava soluması sağlanır. Aynı zamanda düzenli klima bakımı yapıldığı zaman klimalarınızın ömrü uzayacaktır. Doğru bakım ve kontroller uzman kişiler tarafından yapıldığı takdirde klimanızı uzun yıllar rahatlık ile kullanabilirsiniz.

Klima bakımı önemi enerji açısından da değer taşımaktadır. Klima bakımlarını zamanında ve düzenli olarak yaptırdığınız zaman faturalarınızda beklenmeyen sürprizler ile karşılaşmazsınız. Beklenmeyen zamanlarda arıza oluşumunu engellemek de klima bakımı önemini vurgulamaktadır.

Klima Bakım

Yaşam alanlarınızı daha kullanışlı hale getiren, yaz – kış dilediğiniz sıcaklık ayarı ile sizlere hizmet veren klimalar iklimlendirilmek istenilen mekânda ve dış ortamda mevsimlere paralel olarak farklı hava şartlarına maruz kalmaktadır. Bu nedenle klima bakımı yılda bir kere mutlaka yaptırılmalıdır.

Klima Bakım Servisleri

Markası ve modeli ne olursa olsun klimanızın ilk günkü verimlilik ve performansla çalışması, sağlığınızın ve güvenliğinizin tehlikeye atılmaması, klimanızın ekstra enerji harcayarak bütçenize zarar vermemesi için klima bakımı yaptırmayı ihmal etmeyin. Klima bakımı kadar bakımı yapacak servis çok önemlidir. İşinin ehli olamayan, yarım yamalak yapılan bir bakım sonrası, klima verimi daha da düşebilir hatta arızalara bile sebep olunabilir.

Klima bakımı servisin ürün konusunda tam bilgiye sahip olması, bakım için kullanılacak malzemenin eksiksiz ve kaliteli olması, bakımın tam olarak yapılması doğru bakım için gereklidir. Evde kullanıcı tarafından klima bakımı genel olarak konuşlan bir konudur ama evde kendiniz bakım yapamazsınız. Sadece ön filtreleri evde yıkanıp kullanılabilir ama bu gerek verim, gerekse de teknik problemlerin çözümü ya da önlenmesi konusunda yeterli değildir. Evde yapılan bu filtre temizleme 10-15 günde bir yapılabilir lakin en az yılda bir kere uzman bir servise klima bakım yaptırılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SERVİS ARA