Size bir telefon kadar yakınız
444 28 46

Mobil Klima Soğutmuyor / Klima Üflemiyor

02.12.2020
4 görüntülenme
Mobil Klima Soğutmuyor / Klima Üflemiyor

Uzun zaman kullanılan ve en yoğun yaz mevsiminde kullandığımız klimalar eğer bakım yapılmazsa bir süre sonra arızalanmaya hatta verim düşmeye başlar. Klima satışı esnasında bu olasılıklar kullanıcılara mutlaka bildirilmektedir. Ancak birçok kullanıcı bakım konusunu göz ardı edebilmektedir. Bakım yapılmayan klimalarda en çok rastlanan arızalardan biri de mobil klima soğutmuyor arızasıdır.

Mobil Klima Soğutmuyor Neden?

Kullanımda olan klimalarınızda verim düşüklüğü yaşanabilir. Mobil klima soğutmuyor neden? Klima soğuk hava üflemiyorsa eksik yapılan bir işlem olabilir ya da cihaz arızalı olabilir. Mobil klima soğutmuyor durumu anlamak için öncelikle servis çağırmadan yapılması gereken işlemleri bilmek ve uygulamak gerekir. Mobil klima soğutmuyor arızası aldığınız zaman kullanıcı müdahalesi önerilmez. Kullanıcının servis çağırmadan önce yapabileceği bazı kontroller vardır ancak müdahale etmeniz uygun değildir.

🔸 Doğru konumu seçtiğinizden emin olun. Klimalarda hem ısıtma hem de soğutma modu bulunmaktadır. Soğutma modunu seçtiğinizden emin olun. Soğutma modunda kar tanesi işareti olması gerekir. Kumanda üzerinden MODE tuşuna basarak kar tanesi simgesini görene kadar ayarlama yapın. Bu simgeyi gördüğünüz zaman soğutma moduna almış olursunuz. Güneş simgesi ise ısıtma modudur. Bu modun açık olmadığından emin olun.

🔸 İlk olarak klima filtresini temizleyin. Filtrenin zamanla kir ile dolması ya da tıkanması performansı birebir etkileyebilmektedir. Klimanın soğutma yapmaması halinde kullanıcı olarak filtresini çıkararak temizlemelisiniz.

🔸 Oda içinde kapı veya pencere açıksa kapatın. Mobil klima soğutmuyor, Klimanın soğutmayı tam anlamı ile yapamamasının en temel sebeplerinden biri de oda içinde hava akışının olmasıdır. Pencere ya da kapı açık olduğundan sıcak hava ile soğuk hava birbirine karışır.

🔸 Klima ayarını doğru yaptığınızdan emin olun Klima ayarı soğutmada düşük, ısıtmada yüksek olmalıdır. Tam tersi bir ayar seçerseniz eğer odanız soğumaz ve sorun yaşarsınız. Soğutma çevriminde ayarın her zaman daha düşük olması gerekir.

🔸 Kullanıcı olarak klimanızın soğutmadığını fark ettiğinizde sizlere sunduğumuz bilgileri sırası ile uygulayın. Uygulamalar neticesinde aklınıza takılan sorular olur ise firmamızı arayarak destek alabilirsiniz. Tüm bu uygulamaları yapmanız sonrasında yine de sonuç alamadıysanız, ne yaparsanız yapın mobil klima soğutmuyor ise bu durumda daha fazla müdahalede bulunmadan işi uzmanına bırakma vakti gelmiş demektir.

Mobil Klima Soğutmuyor Sebepleri

Mobil klima soğutmuyor sebepleri? Klima servislerine göre mobil klima soğutmuyor ise birçok sebep bulunabilmektedir. Her klima kendine özel yöntemleri kullanarak klima soğutma arızası gidermektedir. Mobil klima soğutmuyor ise klima servislerine göre başlıca sebepleri;

🔸 Klimanın gazı eksilmiş ya da olması gerekenden fazla olabilir. Fazla ise uzman ekipler tarafından alınmalı, eksik ise uzman ekipler tarafından gaz ilavesi yapılmalıdır.

🔸 Kompresör arızalı olabilir. Genel anlamda klimaların soğutmadığı arıza durumlarında karşımıza arızalı olarak çıkabilen bir parçadır. Arıza yapma durumunda parça değişimi ile sorun çözümlenecektir.

🔸 Boru hattında kaçak ya da ezilme olabilir. Boru hattı uzman ekipler tarafından kontrol edilir. Herhangi bir kaçak ya da ezilme durumu söz konusu ise müdahale ona göre yapılıp sorun çözümlenebilir.

🔸 İç ve dış ünite fanı arızalı olabilir. Uzman ekipler tarafından hem iç hem de dış ünite fanı görülür. Bir aksaklık söz konusu ise müdahale ona göre yapılarak sorun giderilir.

🔸 Kart, kumanda, fan kondanseri ya da sinyal kablosu arızalı olabilir. Bahsettiğimiz bu parçaların birinde ya da birkaçında da sorun olabilmektedir. Gereken kontroller uzman servis ekibi tarafından yapılır ise net bir tespit yapılır ve konu hakkında kullanıcıya bilgiler sunularak müdahale gerçekleştirilir.

Mobil Klima

Klimaların soğutmaması ya da ısıtmaması durumunda özellikle işletme mekanlarında bulunan klimalar sorun yaratmaktadır. Tüm olumsuzların önüne geçmek için işletmelerde bulunan klimaların yılda 4 kere ev gibi sakin ortamlarda bulunan klimaların yılda 2 kere bakım yapılması önerilmektedir. Düzenli ve periyodik olarak yapılacak olan bakımlar sayesinde klimaları sağlıklı olarak kullanabilirsiniz. Mobil klima soğutmuyor şikayetlerinizin en aza inmesi için bakım çalışması ihmal edilmemelidir.

Mobil klima soğutmuyor sebeplerinden en önemlisi de klima montajının uygun alanda olmamasından kaynaklanır. Klima montajının yaşam alanında en uygun alana konumlandırılması için mutlaka profesyonel destek almalısınız. Klima montajı çok hassas ölçümler ile yapılır. bu nedenle kullanıcı için klima montajı imkansızdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SERVİS ARA