Size bir telefon kadar yakınız
444 28 46

Klima Üflüyor Ama Soğutmuyor / Uzman Klima Servisi

02.12.2020
7 görüntülenme
Klima Üflüyor Ama Soğutmuyor / Uzman Klima Servisi

Yaz aylarında veya sıcak geçen günlerde en önemli ihtiyacımız serinlemektir. Serinleyebilmek için evde bunalıp kendini AVM lere atan illa ki vardır. Hatta büyük bir kesim serinlemenin yolunu AVM lerde, mağazalarda bulur. Evinde, ofisinde, iş yerinde kliması olup da yazın serinleme sorunu birçok nedenle oluşabilir. Klima üflüyor ama soğutmuyor arızası ile ilgili yapabileceğiniz uygulamaları inceleyerek uygulayabilir veya arıza durumu hakkında bilinçlenebilirsiniz.

Kumanda üzerinden “cool” veya “kar” sembolünü seçin. Daha sonrasında soğutma derecesi belirleyin. Daha sonra “FAN” düğmesine basarak fan hızı belirleyin. Her klimada fan hızı küçük seviyeden başlar yüksek seviyeye kadar devam eder. Talebiniz olan bir fan seviyesini belirleyin. Klimanız ortalama 3-5 dakika sonra soğutmaya başlayacaktır.

Klima Soğutma

Bu işlemlerden sonra klimanız ortamı soğutmuyorsa;

Klimanın hava girişini kontrol edin. Hava girişi perde veya mobilyalarınız ile kapalıysa bu eşyaları kaldırarak klimanın hava girişini açın. Oda içinde ortamı ısıtan bir cihaz varsa mutlaka kaldırın. Oda içinde açık pencere ya da kapı varsa kapatın. Kalın perdeleri çekerek ortama güneş ışınlarının gelmesini engellerin. Fan hızını doğru yaptığınızdan emin olun. Fan hızı düşükse eğer bu yüzden de klimanız soğutma yapmıyor olabilir. Klimanızın iç ünite filtresini kontrol edin. İç ünite filtresi tıkanmış olabilir. Filtreyi yavaşça sökün, su altında tüm gözeneklerini temizleyin. Kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra yerine takarak yeniden deneme yapın.

İşlemleri uyguladınız ancak klimanız yine de ortamı soğutmuyorsa klimanızda sorun var demektir. Bu durumda arıza tespiti ve arıza çözümü için servis çağırmanız gerekir.

Klima Üflüyor Ama Soğutmuyor Nedenleri

Klima üflüyor ama soğutmuyor şikayetleri kurumsal klima servislerinin en sık karşılaştığı problemlerdir. Klima üflüyor ama soğutmuyor ise gerekli önlemleri aldıktan sonra eğer problem çözülmüyor ise kurumsal klima servisi firmaları tarafından teknik destek alabilirsiniz.

Klima üflüyor ama soğutmuyor nedenleri

Baymak klimanın hava girişi ve çıkışı bloke edilmiş olabilir. Hava giriş kısmı eşyalarla kapatılmış durumda ise bu sebeple ortam beklenen şekilde soğutmuyor olabilir. Ortamın daha iyi soğutulması amacı ile klimanın etrafının ve özellikle de önünün açık olması gerekmektedir. Kapalı olduğu sürece klima üflüyor ama soğutmuyor şikayeti meydana gelir. Üflediği halde soğutmaz ve beklentiye yanıt vermez. Bu da yok yere yakıt tüketimi demektir.

Sıcaklık ayarlaması yanlış yapılmış olabilir. Klima kullanımında en çok yapılan hatalardan biridir. Yanlış ayar sonucunda klima üflüyor ama soğutmuyor. Önemli olan doğru ayarda kullanmaktır. Bunun için de çalışma konumuna uygun bir sıcaklık ayarı belirlemeniz gerekmektedir.

Kompresör koruma fonksiyonu 3 dakikalığına devreye girmiş olabilir. Kompresör koruma fonksiyonu devreye girdi ise bu sebeple de soğutmayı yapamıyor olabilir. Kompresör fonksiyonu devreden çıkana kadar beklemenizi öneririz. Bekleme sonrasında sorun kısa sürede çözümlenebilir.

Klima yapılan kontroller sonucunda yine de üfleme yapmasına rağmen soğutma yapmıyor ise parçalarında sorun olabilir. Gazı bitmiş olabilir ve daha birçok sorun meydana gelmiş olabilir. Belirtilen önerileri dikkate alarak öncelikle uygulayın. Uygulamanıza rağmen sonuç değişmiyorsa servis yardımı almanız gerekir.

Klima Üflüyor Ama Soğutmuyor İse

Artık günümüzde klima her evde kullanılan cihazlar arasında özellikle yaz ayları sıcak olan illerimizde sıklıkla tercih edilmektedir. Son yıllara göre 2018 yaz dönemi içerisinde yeni klima alımı çok yüksek oranda olduğu açıklanmıştır. Klima bakımı aksatılmadan yapılması gereklidir. Klima soğutması bazı durumlarda düşük olabilmektedir. Klima üflüyor ama soğutmuyor ise soğuma oranının düşük olması durumunda klima gazı bitmiş, eksilmiş olabilir. Klima filtreleri, iç ve dış filtreleri dolmuş olabilir ya da motorda bir arıza olabilir.

Klima tam soğutmuyor ise eğer klima arızalı değilse yani bilinen bir problemi yoksa rutin bakımları aksatıldığı için klima üflüyor ama soğutmuyor işlemi çok düşük olur. Çünkü rutin klima bakımlarında klima fitreleri, klima gazı, klima motor iç ve dış aksamı kontrol edilip temizleme işlemi yapıldığı için klimanın tam soğutma yapmıyor gibi bir sorun yaşamazsınız.

Klima soğutması düşük ise, klima üflüyor ama soğutmuyor soğutma işlemini tam olarak yapmıyorsa yani soğutmasının biraz düşük olduğunu hissediyor iseniz sebebi klima gazı bitmiş olabilir, klima filtreleri aşırı kirlenmiş olabilir eğer öyle ise klima kokuda yapabilir. Çözümü için kurumsal klima servisi ile görüşmeniz uygun olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SERVİS ARA